OOTD 49 :: Sporty Summer Look : Pinafore Dress

22:51EN :: If you noticed a similarity between the color of my t-shirt and tone of my legs, you are right! They are pretty the same color :) This day, it was the first time I wore something short without wearing tights and without being cold. In the meantime I didn´t get a tan, of course.. And I think I won´t get any, because the country was thrown into the dark age as always :D I really hope the sun will shine this summer again, even though I know I will not get many vitamin D of it so I will wait for our September holidays.
That day I was wearing this hounds-tooth pinafore dress in combination with the simple white t-shirt and colorful Vans. Last time I was wearing this pinafore dress I combined it with the white sweater and ankle boots which I liked a little bit more to be honest (HERE). Maybe because I am a "heel girl" and I rarely wear sporty outfits. I would say I wear them involuntarily, because we don´t have a car here so I am sometimes forced to wear some sneakers as we walk everywhere. So them sneakers found their place in my wardrobe even though I own just two pairs :D And that´s too many for me!
I hope you are enjoying the summer and the sun. We are jealous a little bit. Or a little bit more. A lot. Very very much..  :) ♥ 

SK :: Ak vidíte podobnosť medzi farbou môjho trička a odtieňom mojich nôh, nemýlite sa. Prvýkrát som si tu vzala niečo krátke bez toho, aby som mrzla alebo aby som potrebovala silonky. Za ten čas sa mi však nestihli opáliť, samozrejme :)) asi sa ani neopália, keďže teraz tu zase zavládli dni temna :D Pevne verím, že sa tu ešte slnko ukáže, aj keď viem, že veľa vitamínu D z toho nenačerpám, a tak budem čakať na našu septembrovú dovolenku.

Na seba som si teda konečne znovu zobrala tieto sukňové šaty v kombinácii s obyčajným tričkom a výraznými Vans teniskami. Naposledy a vlastne aj prvýkrát som tieto šaty mala na sebe so svetrom a zladila som to s kotníkovými čižmami a musím sa priznať, že tá kombinácia sa mi páčila trochu viac (TU). Asi preto, že som skôr opätková a športové outfity nosím zriedka a skôr z "donútenia", pretože nemáme auto a musíme chodiť všade peši. Takže tenisky našli svoje miesto aj v mojom "obuvníku" aj keď sú tam len 2 páry :D A to je až až!
Užívate si slnko? Trochu vám ho tu závidíme. Teda trochu viac. Dosť. Veľmi veľmi... :) ♥OUTFIT DETAILS
Pinafore Dress :: Mango (BUY HERE)
T-Shirt :: Mango
Shoes :: Vans

You Might Also Like

8 comments

 1. nice look

  lot of smile,
  Anak Super
  https://diaryanaksuper.blogspot.co.id

  ReplyDelete
 2. You look so pretty and the photos are beautiful! :) x
  Helena
  http://www.ilenczfalva.com/
  https://www.instagram.com/helena_de_ilenczfalva/

  ReplyDelete
 3. To jsou totálně boží lacláče! Fakt krásný :)
  Ejnets in Lisboa

  ReplyDelete
 4. I love that dress, it's kind of like a dress, but also kind of like overalls - the perfect combo!

  Jess | www.TheVogueVoyager.com

  ReplyDelete
 5. Jojo, moje nohy mají stejnou barvu. Většinu času totiž nosím buď dlouhé kalhoty nebo silonky, protože mi je na nohy většinou zima :D a když už se konečně odhodlám jít bez silonek, začne pak pršet nebo se na delší dobu udělá škaredé počasí :D Letos se asi moc neopálím :D
  JInak outfit je na jedničku:) Netradiční, vkusné a hezké :)
  ...Instantní krása...

  ReplyDelete
 6. Skvělý outfit, moc ti to sluší! :)
  svetobezci.blogspot.cz

  ReplyDelete
 7. Love this layered look! So cute for summer days. Thank so much for sharing, girl.

  I'd love for you to check out my blog if you get a chance!
  http://gypsysundayblog.com/

  ReplyDelete

Facebook : coming soon

Popular Posts

Shein

SheIn -Your Online Fashion Pullovers