NEW IN 4 :: FURLA "JULIA" : Gold Leather Studded Mini Crossbody

07:30


furla mini crossbodyEN :: Hello. After a long time I am here with another NEW IN post. You could definitely see this crossbody bag in a few of my outfit posts, but I haven´t had time to take some detailed pictures of it and introduce it to you. For me, as for a bag lover, was this one a clear choice and, at the same time, something like a "compensation" for all those expensive bags from Chanel or Chloé which I am dreaming about and can´t afford now. Furla was a great alternative and I feel like I own one of those "better" pieces - in other words designer or high-end pieces :) One of my little dreams from my wishlist came true!  

SK :: Ahojte. Po dlhom čase sa hlásim s NEW IN rubrikou. V mojich outfitoch ste túto kabelku už určite zahliadli, ale ešte som nemala možnosť bližšie ju nafotiť a predstaviť vám ju. Pre mňa, ako milovníčku kabeliek, bola táto jasná voľba a zároveň taká "menšia náhrada" za tie drahé Chanel alebo Chloé kabelky, o ktorých snívam a ktoré si nemôžem dovoliť. Furla bola mojou alternatívou, a tak aspoň mám pocit, že vlastním jednu z tých "lepších" kabeliek - tzv. dizajnérskych :) Jeden z mojich malých snov bol týmto splnený! :)


gold leather studded mini crossbody bag

EN :: I was searching on the Internet about the history of the brand and I found out that it is its 90th anniversary as it was established in 1927. The founder was Aldo Furlanetto and you can obviously infer from the suffix that we are talking about an Italian brand. In their collections you can find many beautiful, high quality, modern, colorful and leather pieces, really every sort imaginable. I also have to admit that me and my husband (and a photographer in one person) are always attracted to Italian fashion. Sometimes we even don´t know about it and after buying something new, we find out that it was designed in Italy. Italy is, as you all probably know, one of the leading countries as far as fashion is concerned and it is a home of many successful designers and brands as Gucci, Diesel, Fendi or Dolce&Gabanna. Many of them are trendsetters and they can craze the whole world, influence other designers..and, after all, me as well :)

SK:: Trochu som pátrala v histórii tejto značky a zistila som, že tento rok už oslavuje 90-te výročie od jej založenia v roku 1927. Zakladateľom bol Aldo Furlanetto a podľa koncovky sa už môžete dovtípiť, že je to talianska značka. Vo svojich kolekciách má mnoho krásnych, kvalitných, moderných, farebných a kožených kúskov, vážne od výmyslu sveta. No a musím sa priznať, že mňa aj môjho manžela (a fotografa v jednom) vždy pritiahne najmä talianska móda. Niekedy o tom ani netušíme a až po kúpe nejakého kúsku zistíme, že je vyrobený v Taliansku.
Taliansko je, ako iste viete, jednou z popredných krajín pokiaľ ide o módu a je domovom mnohých úspešných dizajnérov a značiek ako napríklad Gucci, Diesel, Fendi či Dolce&Gabanna. Mnohí aj udávajú nové trendy v móde a pobláznia tým úplne celý svet, ovplyvnia iných dizajnérov...a koniec koncov i mňa :)

furla julia


EN :: Let´s go back to Furla again. This mini crossbody bag is called "Julia" and I chose it on the basis of its beautiful gold color and all that studs. I don´t like boring things! :) Mine was bought in an outlet place Kildare Village which you have heard many times on my blog about. In their boutique I had a chance to choose from many awesome bags and color variations. All of them were, however, monochromatic and without studs, so I chose this one. It caught my attention immediately when I saw it for the very first time and I had to come back for it. As it is said: if you are thinking about it, buy it! Moreover, it suits every outfit.

SK :: Ale naspäť k Furle. Táto crossbody kabelka sa volá "Julia" a vybrala som si ju v takejto krásnej zlatej farbe s cvočkami, aby to nebola nuda! Svoju som si kúpila v outletovej dedine Kildare Village, ktorú tu na blogu často spomínam a v butiku som mala na výber z mohých farebných variácií. Všetky boli len jednofarebné a bez cvočkov, a tak som sa rozhodla pre túto. Mala som ju v hlave odkedy som ju tam prvýkrát zbadala a na druhýkrát som sa po ňu musela vrátiť. Ako sa hovorí: keď na ňu stále myslíš, tak si ju proste kúp! Navyše, hodí sa takmer ku všetkým outfitom.Mac red


EN :: And what can you fit in it? To be honest, not much :) But definitely the most necessary things. The phone is a must, some lipstick, perfume and a credit cards which fit into the small compartments on the side. But you can also squeeze there a mini mirror or change the perfume for something different or a smaller size :)


SK :: A čo sa vám do nej zmestí? Aby som bola úprimná, nie veľa :) Ale určite to najpotrebnejšie. Mobil je samozrejmosť, nejaký ten rúž, parfum a platobné karty, na ktoré tam sú vyhradené priečinky. Ale určite tam vopcháte aj mini zrkadielko alebo jednoduche vymeníte parfum za nejakú inú, pre vás potrebnú, vecičku :)
crossbody bag

EN :: How do you like this bag? Do you own any designer pieces? If you are thinking about buying this one, you will definitely be satisfied and I can only recommend it  ♥

SK :: No a Furlu som teda zahliadla aj v košickej Optime, pár kúskov tam určite nájdete. Ako sa vám páči? A vlastníte nejaký dizajnérsky kúsok? Ak je práve Furla vašou vysnenou kabelkou, určite jej kúpu neoľutujete a ja ju môžem len a len odporučiť ♥


You Might Also Like

8 comments

Facebook : coming soon

Popular Posts

Shein

SheIn -Your Online Fashion Pullovers

Labels

ootd fashion outfit outfits irishblogger fblogger style fashionblogger slovakblogger wiwt fashionista whatiwore dkny irishfashion outfitoftheday trendy lookbook Festina czechslovak heels styleblogger trending mango autumn furla new in bblogger denimskirt fall outfit skirt Buffalo beauty elegant embroidery nakd diesel elegant look espadrilles girly style irishfblogger leather jacket paul costelloe redlips spring outfit summeroutfit summerstyle tips wavy hair winteroutfit denim off-the-shoulder over knee boots thekooples trench coat winter ootd Kurt Geiger London MMissoni The Kooples ankle boots beachwear beautyblogger blazerdress blogger closet remix crochet top crossbodybag czech czechblogger dailyoutfit designerbag dress edgy elegantlook fall fallootd falloutfit folklore furlabag gucci guccimarmont hat kildare village leather bag miniskirt missguided newblogger off the shoulder off-the-shoulder top outfitidea oversized overthekneeboots oxford shoes sandals shoes silk blouse skater skirt skinnyjeans slovak spring tigh high boots travel tvoritalubit vans wavyhair FurlaJulia MissKG allwhite allwhiteeverything ankleboots asos asymmetrictop bag baseball cap blazer blazer dress braid bruno premi burgundy businesslook cardigan casual casual outfit casuallook checkedblazer choker christmas christmasoutfit cigarettetrousers coats colorfultights combatboots cosmetics crochetdress crochettop crop top darklips denim jacket designer shoes dublinstyle edgy look edgylook england eyeshadows fall look fall ootd fashion blogger faux leather dress fauxfur fauxfurcoat fur vest gift gingerbread gisou gisoureview gisouspray grey outfit hair haircosmetics hairoil hairproducts hairstyle handmade highponytail honeyoil how to style choker how to wear baseball cap inspiration irihfashion jumpsuit kabáty knitted sweater lace lacebra lacetop lbd leatherbag leatherdress leatherjacket leatherpants leathersandals leatherskirt lipstick long coat longhair mac makeup mallorca marmont matte metallic metallicboots mixing colors mugs nastygal off shoulder orsay outfitinspiration outfitotheday outlet overlapdress palette peacoat peter pan collar pinaforedress poncho ponytail present pumps random red redblouse reddress redlipstick ripped jeans rippedskirt rockstud romantic shein shopping shorthair silky blouse silverheels silvershoes simple smallbag sockboots sporty look sportylook summerlook sweaterdress tights tipforpresent topshop towerbridge trousers turtleneck urbandecay valentino valentino garavani vila watch waterfall coat wavespray weddingoutfit whitedress winter coat zara zimné kabáty zoeva