OOTD 36 :: Grey Outfit : Marble Print Top and Perfect Skinny Jeans

23:56

marble top

massimo dutti

fashion blogger

EN :: I´m wearing a coat again! When the sun is shining, it´s time for leather jacket, but when it´s cloudy and windy I still need to wrap myself into the coat. Today´s outfit is almost all grey and I have to admit that in my wardrobe there is precious few of colorful pieces. When I am shopping, I usually reach for black, white or grey pieces. But when I am going shopping, my main goal is to find something colorful, something red, yellow or royal blue. But nothing there in that shops! If I like something, it´s always in neutral color and they don´t have colorful variation. Maybe I can find something in summer collections.
These skinny and stretchy jeans I found in Dublin in a shop Massimo Dutti and they fit me perfectly. I was wearing them for the first time and I felt really great and comfy. I paired it with the marble print top from Reserved which I have a longer time. However, I think it´s a very popular print and I can see it everywhere now - mostly on decorative pieces or furniture. I also finally changed my suede chunky ankle boots for these Lauren Ralph Lauren which I don´t wear very often...which is a mistake. It´s the same with the bags. Since I bought my DKNY one, I rarely wear my others. Apparently, it was time for a change :D I also changed my wavy hair for a straight look :)
How do you like this outfit? And is your wardrobe full of colorful or neutral pieces?

SK :: A som znovu v kabáte! Keď vyjde slnko, počasie je na koženku, no a keď je zamračené, musím sa zase "zawrapovať" do nejakého kabátu. Dnešný outfit som doladila do sivej a musím sa priznať, že v šatníku mám žalostne málo farebných vecí. Väčšinou siaham v obchode po čiernych, bielych alebo sivých kúskoch. Vždy však na nákupy idem s tým, že si chcem nájsť niečo farebné, najlepšie červené, žlté alebo kráľovsky modré. Nikde nič! Ak sa mi aj niečo zapáči, vždy to majú len v neutrálnych farbách. Dúfam a verím, že sa niečo nájde v letných kolekciách. 
Tieto sivé strečové džínsy som objavila v Dubline v obchode Massimo Dutti a krásne sedia na postave. Mala som ich prvýkrát a cítila som sa v nich veľmi pohodlne. Na vrch som si vzala top s mramorovou potlačou, ktorý už mám veľmi dlho. Ale myslím, že tento vzor je teraz populárny a vidím ho najmä na rôznych dekoračných kúskoch a na nábytku. Konečne som svoje kotníkové semišové čižmy s hrubým opätkom vymenila za tieto Lauern Ralph Lauren, ktoré nezvyknem nosiť často, čo je chyba. Rovnako je to aj s kabelkou. Odkedy som si kúpila moju neutrálnu DKNY, nosila som ju neustále. Bol asi čas na zmenu :D A prispelo k tomu aj to, že som konečne vymenila vlny vo vlasoch za vyžehlený look :)
Ako sa vám páči tento casual outfit? Máte v šatníku skôr farebné oblečenie alebo zemité farby?

mango

spring outfit

long hair, straight hair, brunette

ootd

lauren ralph lauren boots, heels

fashionista


skinny jeans

spring outfit

OUTFIT DETAILS
Marble Top :: Reserved
Coat :: Mango
Bag :: Reserved
Watch :: Festina
Lipstick :: MAC in Rebel

You Might Also Like

13 comments

Facebook : coming soon

Popular Posts

Shein

SheIn -Your Online Fashion Pullovers

Labels

ootd outfit fashion fblogger irishblogger outfits fashionblogger style slovakblogger wiwt whatiwore fashionista irishfashion dkny outfitoftheday trendy Festina lookbook heels autumn mango trending fall outfit styleblogger Buffalo elegant embroidery furla new in bblogger beauty diesel elegant look espadrilles girly style irishfblogger leather jacket nakd paul costelloe redlips skirt spring outfit wavy hair off-the-shoulder over knee boots summeroutfit thekooples tips trench coat Kurt Geiger MMissoni The Kooples ankle boots beachwear blazerdress blogger crochet top denim denimskirt dress elegantlook fall fallootd falloutfit hat kildare village leather bag missguided newblogger off the shoulder off-the-shoulder top outfitidea overthekneeboots oxford shoes sandals shoes silk blouse skater skirt skinnyjeans summerstyle tigh high boots vans wavyhair winter ootd MissKG allwhite allwhiteeverything ankleboots asos asymmetrictop baseball cap beautyblogger blazer dress bruno premi burgundy businesslook casual casual outfit choker cigarettetrousers closet remix colorfultights cosmetics crochetdress crop top crossbodybag denim jacket designer shoes dublinstyle edgy edgy look eyeshadows fall look fashion blogger faux leather dress folklore fur vest furlabag gift grey outfit hairstyle how to style choker how to wear baseball cap inspiration irihfashion jumpsuit knitted sweater lace lacebra lacetop lbd leatherdress leatherjacket leatherpants leatherskirt lipstick long coat longhair mac makeup mallorca matte miniskirt mugs nastygal off shoulder orsay outfitotheday outlet overlapdress palette peter pan collar pinaforedress poncho ponytail present pumps red redblouse redlipstick ripped jeans rippedskirt rockstud romantic shein shopping silky blouse silverheels silvershoes simple smallbag sporty look sportylook spring summerlook tights tipforpresent topshop trousers turtleneck tvoritalubit urbandecay valentino valentino garavani watch waterfall coat weddingoutfit whitedress zoeva