OOTD 32 :: Edgy Look : Styling Off-the-Shoulder Top in Winter

13:01


waterfall trenchcoat

dorothy perkins, red lipstick, dark eyes, bun

EN :: Lately I feel like shopping a lot and I am constantly browsing websites with clothing, because I don´t really have a shopping center near my house. I would like to buy something spring to my wardrobe, something bright and nice. The problem is that I can´t find anything I would love. Everywhere I can see just earthy tones - brown, khaki, grey, black or white... And as far as tops, there are just tops with a deep neckline, crop tops or sleeveless ones which I can´t really wear that much in Ireland. So I am standing in front of the wardrobe around one hour and I have nothing to wear, because I had everything a million times in million combinations. Problems of every woman :)
Today´s look reminds me of an "edgy" style a little bit because of the black color, ripped jeans, lace-up shoes and last but not least the red lipstick. I hope you like it :)
I´m really jealous of Slovak weather, because the spring has arrived there and when I read my favorite bloggers, they all talk about nice weather, less layers, leather jackets and no boots. A spring will maybe come to Ireland in July when in Slovakia will be 35 degrees :D Just kidding... I´ll be praying for spring everyday to come ASAP!
Have a nice day and rest of the week...

SK :: V poslednom čase mám veľkú chuť nakupovať a neustále si prezerám webové stránky s oblečením, pretože blízko svojho bydliska nemáme žiadne nákupné centrum. Chcela by som niečo jarné do môjho šatníka, niečo pestré, nejaký ten top, ale i čierne džínsy. Problém je v tom, že nikde neviem nič nájsť. Všade len samé zemité farby - hnedá, sivá, kaki, čierna a biela... A pokiaľ ide o topy, všade nájdem len tie s hlbokým výstrihom, crop topy či topy na ramienka a keďže bývam v Írsku, asi ťažko to tu využijem. A tak vždy strávim hodinu tým, že stojím pred skriňou a vravím si, že som už všetko mala miliónkrát v miliónoch kombinácií a nemám čo na seba :) Problém každej ženy..
Dnešný look som nazvala "edgy", pretože mi to tak nejak pripomenula čierna farba, potrhané džínsy, červený rúž a aj šnurovacie čižmy. Dúfam, že sa vám tento outfit páči :)
V dobrom vám na Slovesku závidím otepľovanie, prvé jarné dni, prvé kožené bundy či tenisky.. My si ešte počkáme možno aj pár mesiacov.. Ja si myslím, že jar tu príde niekedy v júli, keď na Slovensku budú 35 stupňové horúčavy :D Haha, no silno dúfam, že to tak nebude a modlím sa, aby jar prišla čo najskôr aj k nám!
Prajem pekný deň a zvyšok týždňa...


irish fashion blogger

fashionista, laceup shoes


ootd

edgy outfit and bun

smile, slovakgirl, redlips


laceup boots

distressed jeans

OUTFIT DETAILS
Coat :: Covent Garden
Top :: NA-KD (similar here)
Jeans :: Topshop (HERE)
Boots :: Nasty Gal
Bag :: Mango
Necklace :: Dorothy Perkins
Watch :: Festina
Lipstick :: Mac - Red

You Might Also Like

8 comments

 1. Chic look on you!

  xx

  www.dylanasuarez.com

  ReplyDelete
 2. Moc Ti to sluší, džíny jsou opravdu super! :)

  ReplyDelete
 3. Wow! Lovely and feminine silhouette, great outfit, beautiful girl <3 love this post!

  Carmelatte

  ReplyDelete
 4. Krásny outfit! Ja si už dlhšie chcem kúpiť roztrhané rifle.. jedny síce už mám, ale chcela by som s takými väčšími dierami a pod ne nejaké pekné silónky :)
  Caroline

  ReplyDelete
 5. Loving this combo on you, dear!! Love how you mixed your olive trench with your black boot! So chic!!

  Natalie
  http://passportout.asia

  ReplyDelete
 6. ten kabátik je krásny, pristane ti to :)
  http://bonesincouture.blogspot.sk

  ReplyDelete
 7. Boty a kabátek..naprostá TOPKA♥

  ReplyDelete

Facebook : coming soon

Popular Posts

Shein

SheIn -Your Online Fashion Pullovers