OOTD 35 :: Spring Outfit : How to Wear Pinafore Dress

15:04

mango
leather jacket and skirt


ootd

EN :: What? Another Saturday is here? Exactly and there is a new outfit post with it. We were shooting this outfit last week when the sun was finally out and it was such a great feeling to wear a leather jacket again. I´ve already shown you this pinafore dress in last "new in" post. The houndstooth print is always trendy and I like it a lot, because it evokes me of something"classic". In Slovakia I have a coat with this print and I have to admit that I wore it nonstop. This pinafore dress has also an interesting red detail around the zipper and I think it can spice up whole black and white combination. That´s why I chose a red lipstick too!
I don´t know why, but I love when the weather is exactly great for a leather jacket. Then I love to take out the skirt and pair it with the ankle boots. This combo is one of my favorite and I hope there will be more days like these.
As far as my handbag is concerned, since I bought it I wear it very often. Back then I coulnd´t decide whether to choose this one or red-black version which was beautiful. But now I don´t regret buying this one because I missed a neutral bag in my wardrobe and it goes absolutely with everything. When I was trying to choose a "designer" bag, the universality is number one quality, because I want it to last when I invest a lot of money to it...
How do you like the pinafore dresses or..dungaree skirts? How do you combine them? I can´t wait for summer to change that sweater for a white T-shirt! :)
Have a nice weekend ♥

SK :: Čože? Ďalšia sobota? Presne tak a s ňou nový outfit. Nafotili sme ho, keď bolo vonku trochu teplejšie a bol to naozaj super pocit mať na sebe koženú bundu. Túto šatovú sukňu z Manga som vám ukazovala už v poslednom "new in" článku. Vzor kohútej stopy sa mi vždy veľmi páčil a evokoval vo mne takú "klasiku". Doma na Slovensku mám aj kabát v tomto vzore a nosila som ho prakticky nonstop. Na týchto šatách sa mi páči aj detail červenej okolo zipsu a myslím, že to pekne ozvláštni čierno-bielu kombináciu. Preto som aj zvolila červený rúž!
Neviem prečo, ale mám rada, keď je vonku počasie tak akurát na koženú bundu. Vtedy najradšej vytiahnem sukňu a k nej kotníkové čižmy. Veľmi sa mi tá kombinácia páči a dúfam, že takých dní bude ešte viac. 
Pokiaľ ide o kabelku, odkedy som si ju kúpila, nosím ju pomerne veľmi často. Rozhodovala som sa medzi touto a červeno-čiernou verziou, ktorá bola tiež naozaj krásna. Ja však neľutujem, že som sa rozhodla pre túto, lebo neutrálna mi v šatníku chýbala a ide proste ku všetkým outfitom. Pri výbere drahšej "dizajnérskej" kabelky u mňa vyhráva hlavne univerzálnosť, pretože do toho človek investuje viac peňazí...
Ako sa vám páčia sukne s trakmi alebo šatové sukne? A ako ich kombinujete? Ja sa už teším na leto, keď sveter, ktorý mám pod šatami, vymením za nejaké biele tričko! :)
Majte sa krásne ♥

dnkny bag

brunette

pinafore dress houndstooth print

short dress

leather dress diesel

fashion blogger

high heels

how to style pinafore dress


red lips


red highlight

OUTFIT DETAILS
Pinafore Dress :: Mango (HERE)
Sweater :: Shein
Leather Jacket :: Diesel
Boots :: Moda in Pelle
Bag :: DKNY
Lipstick :: MAC Red

You Might Also Like

18 comments

 1. Great outfit!

  http://stroongana.blogspot.hr/

  ReplyDelete
 2. Moc krásný outfit a také fotky :)

  -A- from thatismylifeandblog.blogspot.cz

  ReplyDelete
 3. Taky mám tohle počasí ráda, konečně nastal čas na koženku a už mě z ní nikdo nedostane (teda až do léta). Krásný outfit :)

  Cosmokočka

  ReplyDelete
  Replies
  1. Presne tak! Je to úplne super pocit, keď už môžeme vymeniť kabáty za niečo tenšie :)

   Delete
 4. Such a cute pinafore dress. I really like the red details and how you matched it with the red nail polish and red lips. I would style the dress with a white t-shirt but I guess we have to wait for warm weather for that to happen :)

  Xx
  Nikki
  www.nikkilivinglife.com

  ReplyDelete
  Replies
  1. Thank you very much! :) And yes, I can´t wait for warmer weather to style it with the t-shirt :)

   Delete
 5. Já jsem se zamilovala do těch bot!

  ReplyDelete
  Replies
  1. Ďakujem pekne, a aj ja! Nosím ich neustále a mám ich skoro v každom outfite na blogu aj keď mám mnoho iných.. tie proste idú ku všetkému :) ♥

   Delete
 6. Love your purse! A neutral bag is a must in everyones wardrobe
  Lyndi xo

  www.stylecalling.com

  ReplyDelete
 7. This dress is everything! I need xx, Erin - www.stylebythepeople.com

  ReplyDelete
 8. This comment has been removed by the author.

  ReplyDelete
 9. Super outfit! Najviacej sa mi páčia čižmičky, veľmi pekne zladené. PS máš krásne vlasy :-)

  Taly Rare

  ReplyDelete
 10. Such a nice look, love your style xo

  www.theninebyivana.blogspot.com

  ReplyDelete
 11. Your style is very similar with me, recommend you a http://www.zaful.com/s/black-sleeveless-dress/ ,this will brand you a new image.

  ReplyDelete
 12. this is such a cute dress ! i love it !

  xxxx

  paulydays.blogspot.com

  ReplyDelete

Facebook : coming soon

Popular Posts

Shein

SheIn -Your Online Fashion Pullovers