CLOSET REMIX 1 :: Three Ways To Wear Over-the-Knee Boots

16:20

how to wear over the knee boots

EN :: Happy New Year 2017!
Today´s post is a little bit special, because I decided to introduce a new type of posts called "Closet Remix". One piece in all three (or more) outfits will occur repeatedly. I like these kind of posts by other bloggers as well, because I can see how many possibilities and combinations I can create just with one single piece of clothing. In today´s first closet remix I´m going to combine over-the-knee boots three different ways...

SK:: Šťastný Nový Rok 2017! 
Dnešný post je taký trošku špeciálny, pretože som sa rozhodla zaviesť nový formát s podnázvom "Closet Remix". V každom z troch (alebo aj viacerých) outfitov/remixov sa bude jeden prvok opakovať. U ostatných blogeriek mám takéto články veľmi rada, pretože si človek uvedomí, koľko možností a kombinácií existuje, a to s použitím jednej jedinej veci. V dnešnom prvom remixe kombinujem obľúbené čižmy nad kolená trikrát inak...

winter outfit inspiration, overknees,

EN:: In the first outfit I am combining the boots with jeans. It is the only combination I was afraid of because I thought they will extend a little bit and then will be looser on my skinnier legs. But I solved it! I´ve decided to wear very thin and skin-tight jeans from Topshop and it was all perfect!
The second outfit is a combination of the boots and skirt. I think this combo is the most common because you can wear you favorite skirts in winter and be warm at the same time.
The third outfit is a little bit similar to the second one, but this is a combination with the dress. This particular is a T-shirt dress but I think it will also work perfectly with other types as sweater dresses, shirt dresses or even A-skirt dresses.
Which one is your favorite?
What do you think about a new format "Closet Remix"?

SK:: V prvom outfite kombinujem čižmy s džínsami. Je to jedna z kombinácií, do ktorých som sa nechcela veľmi púšťať, a to len preto, že som sa bála, že si čižmy roztiahnem a budú mi neskôr voľné. Nakoniec som to vyriešila a  zvolila tenšie džíny z Topshopu, ktoré sú mega pohodlné a pekne obtiahnuté. 
V druhom outfite ich kombinujem so sukňou. Táto kombinácia je asi najbežnejšia, pretože môžete nosiť obľúbené sukne aj v zime a zároveň ste vďaka vysokým čižmám v tepľúčku. 
Tretí outfit je trochu podobný a je to kombinácia so šatami. Konkrétne tieto sú tričkové, ale perfektné by podľa mňa boli aj svetrové, košeľové, či šaty áčkového strihu.
Ako kombinujete čižmy najradšej vy?
A ako sa vám páči nápad s remixmi?

lookbook, vertheknee boots and skirt, over-the-knee boots and jeans, over-the-knee boots and dress

FULL OUTFIT POSTS AND DETAILS
OOTD 1 :: HERE
OOTD 2 :: HERE
OOTD 3 :: HERE

You Might Also Like

16 comments

 1. Tie čižmy nad kolená ti veľmi pristanú. Páči sa mi prvá kombinácia, je moderná a štýlová. :)

  www.rebelliouslily.blogspot.sk

  ReplyDelete
 2. Ta kožíšková vestička je krásná, má strašně hezkou barvu. Jinak se mi moc líbí i kožená sukně. Sluší ti!
  http://svetobezci.blogspot.cz/

  ReplyDelete
 3. Krásný, tyhle kozačky mam moc ráda :)
  Ejnets in Lisboa

  ReplyDelete
 4. najviac sa mi páči prvý outfit, ale aj so sukňou je to super a sexi :-) no je to hlavne pre štíhle baby, ako si napr. aj ty, vynikne to na tebe :-) super !

  ReplyDelete
 5. prelep blog ! <3
  zapratila sam te molim te uzvrati !
  christinakristina.blogspot.com

  ReplyDelete
 6. Cool outfits!
  So stylish!
  Would you like to follow each other? Follow me in blog and in Google+ and I'll follow you back!
  www.recklessdiary.ru

  ReplyDelete
 7. Super outfity, najviac sa mi paci prave ten s dzinami :)
  LIFE IN PICTURES BY LU

  ReplyDelete
 8. Veľmi sa mi páči ten stredný outfit, je to sexi a šik :)

  CALLAESTHETICS

  ReplyDelete
 9. I love the idea of styling one piece many different ways. All these outfits are so cute!

  ♡ Jaime
  http://thejaimeissue.com/

  ReplyDelete
 10. Super outfity! Slusi:)

  Rada bych te pozvala na svoji giveaway tu: -GIVEAWAY-
  Budu rada kdyz se pripojis:)

  Bridge of Memories

  ReplyDelete
 11. You styled it really well! And I loove your hair :)

  Enter our giveaway and win Aussie dry shampoo! :)
  GIVEAWAY - Aussie!

  ReplyDelete
 12. Fantastic post! I love your blog it is so cute. Follow for follow?

  leylaslifee.blogspot.com

  ReplyDelete
 13. Wonderful outfits, babe! Looks so good

  -xx, Sia
  http://www.siafoch.com

  ReplyDelete
 14. You look amazing! These boots are killer <3

  www.meljeanna.com

  ReplyDelete

Facebook : coming soon

Popular Posts

Shein

SheIn -Your Online Fashion Pullovers

Labels

ootd fashion outfit outfits irishblogger fblogger style fashionblogger slovakblogger wiwt fashionista whatiwore dkny irishfashion outfitoftheday trendy lookbook Festina czechslovak heels styleblogger trending mango autumn furla new in bblogger denimskirt fall outfit skirt Buffalo beauty elegant embroidery nakd diesel elegant look espadrilles girly style irishfblogger leather jacket paul costelloe redlips spring outfit summeroutfit summerstyle tips wavy hair winteroutfit denim off-the-shoulder over knee boots thekooples trench coat winter ootd Kurt Geiger London MMissoni The Kooples ankle boots beachwear beautyblogger blazerdress blogger closet remix crochet top crossbodybag czech czechblogger dailyoutfit designerbag dress edgy elegantlook fall fallootd falloutfit folklore furlabag gucci guccimarmont hat kildare village leather bag miniskirt missguided newblogger off the shoulder off-the-shoulder top outfitidea oversized overthekneeboots oxford shoes sandals shoes silk blouse skater skirt skinnyjeans slovak spring tigh high boots travel tvoritalubit vans wavyhair FurlaJulia MissKG allwhite allwhiteeverything ankleboots asos asymmetrictop bag baseball cap blazer blazer dress braid bruno premi burgundy businesslook cardigan casual casual outfit casuallook checkedblazer choker christmas christmasoutfit cigarettetrousers coats colorfultights combatboots cosmetics crochetdress crochettop crop top darklips denim jacket designer shoes dublinstyle edgy look edgylook england eyeshadows fall look fall ootd fashion blogger faux leather dress fauxfur fauxfurcoat fur vest gift gingerbread gisou gisoureview gisouspray grey outfit hair haircosmetics hairoil hairproducts hairstyle handmade highponytail honeyoil how to style choker how to wear baseball cap inspiration irihfashion jumpsuit kabáty knitted sweater lace lacebra lacetop lbd leatherbag leatherdress leatherjacket leatherpants leathersandals leatherskirt lipstick long coat longhair mac makeup mallorca marmont matte metallic metallicboots mixing colors mugs nastygal off shoulder orsay outfitinspiration outfitotheday outlet overlapdress palette peacoat peter pan collar pinaforedress poncho ponytail present pumps random red redblouse reddress redlipstick ripped jeans rippedskirt rockstud romantic shein shopping shorthair silky blouse silverheels silvershoes simple smallbag sockboots sporty look sportylook summerlook sweaterdress tights tipforpresent topshop towerbridge trousers turtleneck urbandecay valentino valentino garavani vila watch waterfall coat wavespray weddingoutfit whitedress winter coat zara zimné kabáty zoeva