OOTD 7 :: The Green Skirt

15:47

green skirt brand M Missoni
Add caption

skirt and neutral colorsSK: Dnešný post je konečne trochu farebnejší, a to vďaka tejto zelenej sukni talianskej značky M Missoni, ktorá je známa svojím farebným oblečením a trochu odlišným a unikátnym štýlom. K sukni som si dala top z Reserved, ktorého potlač mi tak trochu pripomína mramorový vzor. Má na sebe neutrálne farby, medzi ktorými sa nájde aj sivá, a tak som sa rozhodla vziať si aj sivú cross-body kabelku taktiež značky Reserved. Na vrch som si vzala koženkovú bundu z New Looku, na ktorej sa mi páči jej padavý strih. Topánky som si dala neutrálne od značky BCBG Max Azria a skvelými doplnkami boli aj hodinky Festina, červený rúž od Macu a umelé mihalnice Whispies od Ardell, ktoré neskutočne rada nosím vždy, keď mám voľno a ideme niekam so snúbencom von. 
Dúfam, že sa Vám tento farebnejší outfit páčil, budem rada, ak ma budete sledovať či už na Instagrame, Bloglovine alebo tu na blogu :) ♥

EN: Today´s post is finally a little bit more colorful - thanks to this bright green skirt from Italian brand called M Missoni which is famous for its colorful clothes and a little bit different and unique style. I paired it with the top from Reserved which print reminds me of a marble. The top has neutral colors on where you can find grey as well, so I decided to take a grey cross-body bag which is also from the brand Reserved. Then I am wearing the fault leather jacket from New Look and neutral shoes from BCBG Max Azria. I completed this look by watch from Festina, red Mac lipstick and Ardell false lashes which I love to wear when I and my fiance have the day off and we go out together.
I hope you liked this more colorful outfit, I´d be happy if you followed me either on the Instagram, Bloglovin or here on the blog. Have a nice day :) ♥
how to wear faux leather jacket and skirt

summer outfit

Italian brand M Missoni

grey color combined with red lipstick and demi whispies lashes ardell

red Mac lipstick ardell demi whispies lashes

todays essentials ootd

inspired by Valentino

OUTFIT DETAILS
Skirt: M Missoni
Top and Bag: Reserved
Faux Leather Jacket: New Look /similar/
Watch: Festina

MakeUp: Lipstick - MAC Red, Eyelashes - Ardell Demi Whispies

You Might Also Like

2 comments

 1. Even though I am more into basic colours when it comes to the clothes, I have to say this skirt is amazing!:) Great summer piece:)
  xx
  http://putitallonme.com/

  ReplyDelete
 2. Шикарный образ! Особенно чудесные туфельки и отличный макияж))
  https://yuliyamezentsova-fox.blogspot.ru/

  ReplyDelete

Facebook : coming soon

Popular Posts

Shein

SheIn -Your Online Fashion Pullovers